Pastaruoju metu verdant kalboms apie vaikų auklėjimą atsiranda vis daugiau teorijų, kaip atžalą reiktų tinkamai auklėti. Vienas iš būdų – pozityvi disciplina. „Jos esmė – vaikas turi žinoti, jog egzistuoja pasekmės, jei elgsis netinkamai. Bet tai nėra bausmė. Tarkime – jei nesirengsi ar nesitvarkysi kambario vakare negalėsi žiūrėti filmuko 30 minučių, o tik 10“, – teigia vaikų psichologė ir darželių tinklo „Išminčiukai“ direktorė Ingrida Keliauskienė.
Psichologė pataria...
- Adekvati pasekėme. Nereiktų sakyti, jog jei nevalgysi – daugiau niekada negausi saldainių. Vaikas žino, kad tai nerealu. Vis tiek kažkada gaus ir todėl jis gali nereaguoti.
- Smurtas yra nepateisinamas. Jokiais būdais. Jis nesprendžia problemos, o tik dar labiau gilina ją.
- Nepalikti vieno kambaryje ir jokiu būdu tamsoje. Po tokio incidento vaikas gali apskritai bijoti pasilikti vienas, nes jausis nesaugus. Verčiau nurimus jam – paprašyti kartu pasėdėti tyliai ir apmąstyti savo veiksmus.
- Kritikuoti ne vaiką, o jo veiksmus. Sakydami „koks blogas esi, kodėl taip padarei?“ griauname vaiko savivertę ir pasitikėjimą savimi. Verčiau reiktų sakyti „kodėl toks geras berniukas, taip negražiai pasielgė“.